top of page
  • Marm Assistance

Koronavirüsü döneminde Almanya'dan Türkiye'ye otomobil ile yolculuk! Sizin için deneyimledik!

Özellikle bu olağan dışı zamanda Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşların araçları ile Türkiye'ye yolculuk konusundaki soru işaretlerini gidermek adına, bizzat edindiğimiz tecrübelerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik.Seyahat Başlangıç:


Seyahatimize Almanya Frankfurt şehrinden 26.06.2020 tarihinde saat 09:00'da başladıkRotamız:


Almanya'dan Türkiye'ye otomobil ile yolculuk

Koronavirüs'ünden dolayı yanımıza aldıklarımız:


maske, eldiven

Yolculuk Öncesi Hazırlığımız:

seyahat kontrol listesi

Seyahat Öncesi Yolculuk Listesinin Tamamını İndirin (ücretsizdir)

Seyahat Listesi Dikkat
.pdf
Download PDF • 82KB

Genel Yol Durumu:


- Gözlemleyebilidiğimiz üzere mevcut uyarı ve önlemlerden dolayı yollardaki yoğunluk oranı önceki yıllara göre daha az.


- Güzergah boyu özellikle Almanya - Hırvatistan arası "karavan yolculuğundaki" artışı hissedebiliyorsunuz

- Almanya'da (otobanlarda) her ne kadar hız sınırı olmasa da, yol çalışmalarından dolayı ortalama hız 140-150 km arası seyir etmektedirGüvenlik Kontrolü:


- Güzergah boyu 'Sırbistan ülke çıkış - Bulgaristan ülke girişine' kadar, koronavirüsün'e dair herhangi bir resmi önlem, güvenlik prosedürü ya da hijyen kontrolü ile karşılaşmadık


- Bulgaristan ülke girişinde (ülkedeki koronavirüs pandemesine vakıf olduğun ve ülkeyi 24 saat içerisinde terk edeceğine dair) bir evrak imzalamanız talep ediliyor. Sınır geçişi bundan dolayı yaklaşık 1.5 saat sürdü


- Benzinlik ve Dinlenme Tesislerin tamamında (Almanya'dan - Türkiye'ye kadar) maske takıldığını gözlemledik


- Yanlızca Türkiye'ye giriş sırasında (Kapıkule) güvenlik yetkilileri tarafından ücretsiz maske, dezenfektan ve eldiven dağıtıldı. Bundan dolayı sınır yetkililerini tebrik ederiz. Edirne Valiliği bu konuda kendi imkanlarını devreye alarak vatandaşlara hizmet sunduğunu öğrendik. Ayrıca aracınız ilk girişte dezenfektan püskürten bir alandan geçiyor (bunun için 3 EUR talep edilmektedir)Konaklama:

Yolculuğun ilk etabında 'Sırbistan Belgrad - Nis' arası mola vermeyi kararlaştırdık. (Almanya'dan çıkışın üstünden yaklaşık 14 saat/1.400 km geçti). Ülkede yol boyunca pek çok dinlenme tesisi mevcut, uygun fiyatlara gece boyu istirhat etmeniz mümkünÖnerilerimiz:

- Geçeceğiniz ülkeleri önden belirliyerek otoban ücret tarifelerini online ya da ADAC/ÖAMTC vb otomobil kluplerinden organize ederek temin ediniz (vinyet), böylelikle hızlı geçiş peronlarını kullanabilirsiniz


- Aracınızın klima gazını kontrol ettiriniz. Yolculuk boyunca sürekli ihtiyacınız olacak


- Çocuklu aileler için aparatif atıştırmalıklar tavsiye ederiz. Koronadan dolayı her mekanda durup yemek istemeyebilirsiniz.Seyahat Bitiş:

Seyahatimiz Edirne / Kapıkule sınır girişi ardından son buldu.

27.06.2020 tarihinde saat 16:00'da Kapıkuleye vardık. Yaklaşık 30 dakika içinde işlemler tamamlandıktan sonra ülkeye giriş sağladık.Ülkeye yabancı plakalı araç ile giriş yapacak vatandaşların dikkatine:

'Köprü ve Otoyollarda geçiş sistemi olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)' etiketinizi almayı unutmayınız. Ülke çıkışında cezalar ile karşılaşmayın. Sınır kapsındaki görevliler nereden temin edebileceğinizi sizlere bildirir.

İyi Yolculuklar Dileriz!

bottom of page